Как да се преборим с тези състояния?
Тревожността е емоционално състояние, в което очакваме неблагоприятно развитие на дадена ситуация, напрежение, неуспех, лошо предчувствие, тревожни мисли. Тя притежава сила, продължителност, интензивност, форма и време, може да бъде отключена от дадена ситуация или от мисълта за самата ситуация.
Тревожността би могла да се изрази леко, като неприятно чувство на безпокойство или като тежък панически пристъп. Тревожността може да бъде естествена и полезна. Всеки човек се чувства напрегнат, неспокоен, тревожен в определени ситуации. Това му дава възможност да се адаптира, да се справи сам и да ги преодолее. Но често тревожността преминава в хронична, неестествена, неадекватна, патологична, вредна, което несъмнено води до неефиктивен и непълноценен начин на живот.
Кога ви е нужна моята помощ?
На първо място е важно да различите естествената, основателна тревожност, адекватна на дадената ситуация от интензивната, дълготрайна, изтощителна или водеща до паника тревожност. В случай, че тревожността се поражда ежедневно, безпричинно, продължава дълго време, прераства в страх или по-дълбоки състояния, ще ви е нужна моята помощ. Работя успешно с тревожни състояния:
- Паническо разстройство - Чувствате внезапна, спонтанна атака на силно, безпокойство или страх. Няма причина или заплаха, но тревожността идва неочаквано и прераства в паника. Вследствие на телесните си усещания мислите ви са: „ Ще получа инфаркт“, „ Ще престана да дишам“, „ Ще загубя съзнание“, „Полудявам“, „Ще изгубя контрол“, „Ще умра“ . Често очаквате отново да изпаднете в това състояние и изпитвате силен страх от тази мисъл, което води до вашата безпомощност, неконтролируемост, бягство.
Симптоми: ускорен пулс; сърцебиене; задух; нестабилност; световъртеж; прималяване; потене; топли и студени вълни; гадене; болка в гърдите; изтръпване на крайниците; скованост, треперене; чувство за нереалност; страх от загуба на контрол, полудяване или смърт.
- Агорафобия – Имате страх от открити пространства. Преживели сте панически атаки. Основната ви мисъл е „Какво ще си помислят другите, ако получа панически пристъп?“. Изпитвате силен страх от отдалечаване от дома или от така наречения „спасител“, придружител, чиято роля често е на вашия партньор, родител или близък приятел.
Агорафобията може да се развие в лека, умерена или тежка форма. В лека форма се проявява като чувство на дискомфорт, лека тревожност в затворени пространства. При умерената форма се наблюдава избягване на определени ситуации. При тежките случаи човек е неспособен да напусне дома си сам, без придружител.
Симптоми: страх от: панически пристъп; от ситуации, в които няма изход за бягство; липсва човек, който би могъл да помогне в случай на панически пристъп, да не останеш сам вкъщи. В резултат на това се стига до отбягване на магазини и обществени места, в които има много хора, на автобуси, самолети, затворени пространства, тълпи.
- Социална тревожност /социална фобия/ - Изпитвате силен страх, безпокойство, което често ви кара да избягвате социалните, груповите срещи. Тревожите се да говорите пред непознати за вас хора, авторитетни фигури, по-големи компании, публика, да изнасяте речи или презентация. Смятате, че другите ще реагират негативно на това, което казвате, няма да ви оценят, ще ви се присмиват или критикуват, няма да ви одобрят. Не се изразявате свободно, защото ще ви смятат за некомпетентни, глупави или слаби. Липсва ви активност в работата, училището, социалната среда.
Симптоми: Страх от унижение, неловко положение, критично отношение, забележки при публична изява; потене, изчервяване, гадене, сърцебиене при разговори с хора, изява, среща, аудитория, публика.
- Генерализирано тревожно разстройство – Имате повече от две стресови събития, ситуации. Преживявате дълбок и надценен страх, върху който се концентрирате. Изпитвате продължително притеснение, чувството за напрегнатост. Смятате, че сте неспособен за пълноценно функциониране. Изпитвате страх от: провал, болести, неуспех, изоставяне, отхвърляне, липса на контрол или смърт.
Симптоми: лесна умора; нарушения в съня; напрегнатост; нервност; раздразнителност; напрежение в тялото, мускулите; трудна концентрация; главоболие; високо кръвно налягане.
- Специфична фобия - Имате силен страх, който предизвиква желанието ви за отбягване на конкретна ситуация или обект. Чувствате, че ако попаднете в тази ситуация или на този обект, ще се изложите на опасност, риск, което често води до паника. Тази специфична фобия ви пречи на нормалното функциониране на работното място, училище, социална среда.
* Акрофобия /страх от височини/ - страхувате се от високи етажи, сгради, хълмове, планини, високи мостове.
* Фобия от асансьори – страхувате се, че асансьорът може да заседне, да се развали или въжетата да се скъсат.
* Фобия от самолети – изпитвате страх при мисълта, че самолетът може да катастрофира, да бъде отвлечен, да се взриви или от това, че няма как да избягате.
* Фобия от животни – имате страх от плъхове, змии, паяци, кучета или други животни.
* Фобия от лекари или зъболекари – страхувате се от болезнени процедури, инжекции, избягвате медицинските грижи.
* Фобия от болести /хипохондрия/ - страх от развиване на конкретна болест, инфаркт, рак, смърт. Често търсите консултация с лекар, за да се уверите, че сте здрав. Избягвате ситуациите, които ви напомнят за болестта.
- Обсесивно-компулсивно разстройство – Имате повтарящи се мисли, идеи, образи, които смятате за нелепи, но те обсебват вашето съзнание. Натрапливи образи на насилие или насилие над другите. Непрекъснато се страхува, че не сте загасили осветлението вкъщи, не е заключена вратата, не е изключен даден уред, замърсени са дръжките на вратите, ключовете на осветлението и други. За да разсеете тревожността, изпълнявате определени ритуали: измивате многократно ръцете си; проверявате многократно дали сте изключили уредите; подреждате своите вещи по определен начин; броите до определено число; повтаряте определена дума, за да не ви сполети беда или да не се случи нещо неприятно с важен за вас човек.
- Постравматично стресово разстройство – Преживели сте изключително тежка травма, която предизвиква във вас ужас, силен страх, безпомощност. Имате нежелани, натрапливи мисли за случилото се; сънувате кошмари, свързани с това; трудно заспивате; страдате от безсъние; имате интензивни, живи сцени от случката; загубили сте интерес към дейности, които преди са ви носели удоволствие; трудно се концентрирате и др.
Какви ще са ползите от терапията?
В състояния на безпокойство, тревожност, паника човек се чувства безсилен, уязвим, уплашен. Неведнъж успява да се справи, но има ситуации, в които има нужда от специалист.
В терапевтичния процес използвам методите и техниките на когнитивно-поведенческата терапия, позитивната психотерапия и схема терапия. Тези методи показват бърз и ефективен резултат:
- комплексно, ефективно освобождаване
- облекчаване на симптомите,
- понижаване на тревожността,
- откриване на основния конфликт,
- възможност за по-задълбочена работа
- справяне с тревожността.
Промяната на състоянието ви зависи единствено от вас, нужно е само желание, мотивация и цел.

Comments