top of page
Търсене
taniavoivodova

Травми от миналото

Актуализирано: 13.06.2022 г.


Отразява ли се в зряла възраст травмата от детството?

Много често хората, които имат нужда от моята помощ, идват, провокирани от дадена ситуации, неприятен симптом, изпитват тревожност, страх, гняв, вина, колебаят се за целите и посоката си, имат нестабилно емоционално състояние, не вярват в себе си или поради други причини. Споделяйки причината за посещението си повечето от тях разглеждат случилото се, неосъзнавайки, че конфликтът се корени дълбоко в детство им. Възможно е травмата от детството да бъде изтласкана, като че ли забравена. Това е тежестта, болката, раната, предизвикваща негативни емоции, към които човек не желае да се завръща и да ги преживява отново. Но за жалост в зряла възраст усещанията за рано или късно ще напомнят отново за себе си. Това са така наречените „житейски капани“ - модели, които се формират още през детството и несъмнено се отразяват по-късно.

Житейският капан започва с неприятни преживявания, ситуации, породени от отношенията със семейството, близките, връстниците или други авторитетни фигури в детството. В зрелостта той функционира на несъзнателно ниво и влияе на мислите, чувствата, поведението, на отношението към себе си, света и околните. Например човек може да е израснал в негативна среда, да е ставал свидетел на скандали, агресия, насилие. Да е лишаван от любов, топлина, грижа, подкрепа, доверие или да е бил силно контролиран, критикуван, обиждан, изоставен, отхвърлен, малтретиран. По този начин житейският капан става част от него, влияе на мислите, провокира силни чувства и определя неговото поведението. Човек трудно би могъл сам да достигне до травмата предизвикваща състоянието му. За да бъде разкрита, осъзната, преработена и преодоляна е нужна психологическа помощ.


Кога имате нужда от моята помощ? В ситуациите, в които:

- Вкопчавате се в хората, защото ви е страх, че ще ви изоставят; ще предпочетат някой друг пред вас; ще ви напуснат, ще останете сам.


- Изпитвате чувство на недоверие, страх към хората; смятате ,че могат да ви наранят, обидят, навредят, излъжат, изневерят, унижат, манипулират, използват.


- Изпитвате силна тревога при мисълта, че ще ви сполети опасност; ще се разболеете; ще загубите средствата си; чувствате се уязвим; често имате нереалистични страхове.


- Непрекъснато имате нужда от други хора, за да ви помагат; смятате, че не можете да се справите сам; чувствате се неуверен, некомпетентен, неспособен.


- Липсвала ви е родителска любов, грижа, заинтересованост, съвети; не са удовлетворявани емоционалните ви потребности от разбиране, съчувствие, подкрепа.


- Смятате, че сте различен, скучен, нежелан; не се вписвате никъде; не сте активен в социалната среда, имате усещане за изолираност.


- Мислите, че никой не би могъл да ви обича след като ви опознае; че сте недостоен за любов, уважение и внимание; срамувате се от себе си; смятате, че имате недостатъци.


- Смятате, че за разлика от другите хора не сте толкова успешен, способен, таланлив и интелигентен.


- Подчинявате се на желанията на другите; правите твърде много за тях; пренебрегвате своите нужди и потребности.


- Винаги се стремите да дадете най-доброто от себе си; желаете да сте пръв; нямате време да се отпуснете или забавлявате истински; имате високи очаквания от себе си.


- Не успявате да контролирате емоциите си, да изпълните скучните и рутинни задачи за вас; чувствате се специални; трудно спазвате нормите, правилата и условията в социалната среда; не приемате ограничения и откази.

Житейските капани са негативни модели, които често хората са склонни да повтарят и пресъздават в живота си. Те са спомени, преживявания, мисли, чувства, емоции, дълбоко затвърдени и трайни убеждения, усещания, очаквания за другите, за света и за нас самите.

Често човек се придържа към тях, дори и когато те са болезнени, тежки или саморазрушителни, защото вярва и се чувства сигурен чрез тях, защото са му познати и удобни.

Порасналото вече дете неведнъж се привлича и попада в ситуация, която отключва, активира даден житейски капан. Преживява травмата, болката отново, преминава през негативни чувства на тъга, тревожност, срам, вина, гняв, страда и често не намира причините за това.


Как бих могла да ви помогна?

На първо място за мен е изключително важно да изградим връзка помежду си, основана на топлина, грижа и доверие. Това ще ви помогне да разкриете емоциите си, да споделите своите мисли, чувства, преживявания, спомени, болка и тъга.

Споделянето от своя страна ще ми помогне да достигна до вашата травма, вашия житейски капан, който е нездравословен и неадаптивен. В разговорите с вас използвам методите и техниките на когнитивно-поведенческата терапия, схема терапията и позитивната психотерапия. Това са ефективни методи, концентрирани именно върху тези разрушителни процеси. В процеса на психотерапевтичната работа моята цел е да ви помогна:

- да разпознаете вашата травма, житейския капан и разберете неговия произход;

- да осъзнаете и преживеете чувствата, които се появяват вследствие от травматичното събитие;

- да откриете негативните мисловни и поведенчески модели, нездравословните вярвания и очаквания; незадоволените потребности от детството ви.

- да развиете и използвате нови положителни модели на мислене и поведение;

- да се справяте с негативните емоции, без да вредите на себе си;

Болезнените преживявания от детството засягат цялостно човешкия живот. Оказват влияние в професионалната, социалната, интимната област, касаят самочувствието, взаимоотношенията с другите, здравето, усещането за себе си.

Разкриването и преодоляването на психологическата травма дава възможност човек да преоткрие себе си. Да осъзнае и разбере потребностите, желанията, нуждите и целите си, да бъде автономен, да се свързва с другите и да живее в хармония със себе си.








400 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

コメント


bottom of page