top of page
Търсене

Ниска самооценка

taniavoivodova

Актуализирано: 13.06.2022 г.


Как се изгражда самооценката?


Самооценката е разбирането, възприемането, отношението ни към себе. Отразява знанието, мнението за собствените ни качествата, способности, външния вид, разкрива дали се харесваме и приемаме себе си или не. Сравнението, което правим между нашия образ и образа, който искаме да бъдем, към който се стремим.

Самооценката се формира се в ранна детска възраст и първоначално се изгражда на базата на взаимоотношенията със значимите възрастни. Силно влияние оказват родителите, братя, сестри, роднини или грижещия. С възрастта тя продължава своето формиране като главен фактор за това са приятелите, съучениците, учители и други авторитетни фигури. Самооценката може да се представи като глобална оценка, която се разглежда като ниска, висока и реална. Изграждането и поддържането на позитивна самооценка е особено важно за стабилното емоционалното състояние, за отстояване на себе си, за цялостното развитие на личността.

При срещите в кабинета ми, често основният конфликт на хората се разкрива именно в ниската им самооценка. Неведнъж споделят проблема си, като не осъзнават и подценяват важността на самооценката, което пречи на вярата в собствената уникалност, ценност и достойнство.


Моята помощ е нужна когато:

- Смятате, че имате ниска самооценка.

- Не вярвате достатъчно в себе си; чувствате се объркани, несигурни, неудовлетворени.

- Колебаете се дали ще се справите в дадена ситуация; не вярвате в способностите и уменията си; смятате, че ви липсват силни страни и качества.

- Изпитвате негативни чувства към себе си; подценявате се; сравнявате се с другите.

- Не зачитате и не приемате постиженията, талантите и качествата си; често се критикувате.

- Не вярвате, че бихте постигнали успешно целите, към които се стремите.

- Зависими сте силно от мнението на другите; пренебрегвате собствените си потребности; често търсите одобрение; трудно общувате с другите.

- Чувствате се потиснати, притеснителни, стеснителни; изпитвате чувство на вина; имате страх от отхвърляне.

- Тревожите се или се срамувате в компанията на важни или авторитетни за вас хора.

- Приемате тежко критиките на останалите; не успявате да изразите мнението си; не можете да отстоите своята позиция.


Как мога да бъда полезна за вас?

В нашата природа е заложена потребността от самоуважение. Тази потребност свързваме с положителното отношение към себе си. Бих могла да ви помогна:

- Да повишите своята самооценка; да изградите нов образ за себе си; да добиете повече самочувствие; да изградите позитивна нагласа за себе си, света и другите.

- Да бъдете по- уверени в себе си; да вярвате в своите възможности, способности и умения.

- Да осъзнаете автентичността и важността си, да се почувствате значими достойни и приети.

- Да бъдете емоционално стабилни; да общувате свободно и ефективно с околните, както и да не се чувствате зависими от тях.

- Да се справяте със стреса и преминавате уверено през трудни ситуации.

- Да придобиете умения за изразяване на себе си и отстоявате позицията си.

- Да се стремите към постиженията, целите и успехите си; да реализирате потенциала си.

- Да не пренебрегвате себе си, а удовлетворявате нуждите и потребностите си.

Факторите за ниска самооценка не са никак малко. Отсъствието на родителска подкрепа, негативното отношение в семейството, обиди, критики и насилие, травми и болка, стресиращи събития, неуспехи в миналото, конкуренцията, социалните мрежи са малка част от тях, но винаги има решение, изход, промяна към по-пълноценен, ефективен и здравословен начин на живот.



 
 
 

Commentaires


  • Facebook

©2021 by Татяна Войводова. 

bottom of page