top of page
Търсене

МОЖЕМ ЛИ ДА ПОВИШИМ САМОКОНТРОЛА СИ

taniavoivodova

Актуализирано: 13.06.2022 г.

„ Не можеш винаги да контролираш това, което става извън теб, но винаги можеш да контролираш това, което става вътре в теб !“

Уейн Дайнър


Многократно в ежедневието ни се налага да взимаме важни решения, стремим се към постижения и цели, желаем да изберем и тръгнем по най-добрия път, планирайки и мислейки за бъдещето си. Сблъскваме се с ограничения, забрани, лишения и често потискаме желанията си. Изправяме се пред избори, в които част от нас реагира импулсивно търсейки удоволствието, а другата слуша разума и не се поддава. В моментите, в които правим своя избор и се колебаем дали да се отдадем на изкушението, или да се въздържим от него, тогава имаме нужда от силна воля и самоконтрол.

Самоконтролът е вътрешната сила, заложена в природата на всеки човек. Той е изключително важен за нашето здраве, ключ към успехи, постижения и сбъднати мечти. Без него не бихме могли да постигнем целите си, да се развиваме, да контролираме мислите, желанията и емоциите си, да се справяме с изкушенията и преодоляваме изпитанията. Но осъзнаваме ли достатъчно смисъла, нуждата, важността и значението му?


Значението на самоконтрола


„ Когато единствена компания ти правят само собствените мисли, е много лесно да им позволиш да запълнят пустотата и да вземат контрол над теб ! “

Конър Франта

Нашите желания, потребности, нужди и прищевки определено са много и в повечето случаи имаме възможността и свободата да направим своя избор. Често се поддаваме на преживявания, носещи наслада и удоволствие, не се въздържаме от прекалената консумация на вредни продукти, отлагаме неприятни, но важни за нас събития. Борим се със себе си, обещаваме си, че е за последно, но не винаги успяваме.

Самоконтролът се заражда в самосъзнанието, в самонаблюдението и анализа на предприетите от нас действия. Често осъзнаваме какво и защо правим, рискуваме, губим и дори предполагаме ефекта, последствията от взетото решение, но ни липсва способността на контрола. Способността да кажем „не“, когато е необходимо.

Все повече хора споделят мрачни, негативни, натрапливи мисли, които нахлуват в съзнанието им. Забързаният ритъм на живот, стресът, изискванията, сроковете, напрежението са част от факторите, които допринасят до това състояние. В подобни моменти отново се проявява силата на самоконтрола. Ако човек има контрол над мисълта си, би могъл да промени не само здравословното си състояние, самочувствието, развитието си, но и да се почувства ефективен, пълноценен и успял.

Самоконтролът и емоциите

Безспорен е фактът, че самоконтролът е в основата на емоционалното състояние. Емоциите са нашата енергия, провокирана от даден момент. Често сме свидетели на конфликтни ситуации на работното място, в училище, магазин, ресторант или на улицата. Неведнъж излизаме от равновесие и губим самообладание, провокирани от обида, раздразнение или болка. Реакцията, действията ни са определящи от самоконтрола и благодарение на него бихме могли да избегнем отрицателните последици и неразумен край.

„ Ефект на ореола“

Навярно звучи позната ситуацията, в която човек не успява да се въздържи от изкушението, има нужда да задоволи потребността си, да си достави удоволствие. Така например в случаите, в които избираме да хапнем апетитната торта, любим десерт или храна, много често се защитаваме и оправдаваме пред себе си. Търсим различни причини, водим монолог, убеждаваме се, за да си докажем, че сме взели правилното решение и не сме сторили нищо лошо. Защитаваме себе си, за да не носим чувство за вина. Теоретиците наричат този феномен „ Ефект на ореола“.

Как да повишим самоконтрола си?

В интензивния, активен живот хората се стремят към развитие, разгръщане на потенциала си, самоусъвършенстване. Имат идеи, цели, мечти, планове, но за да се реализират успешно всеки има нужда от по-висока доза самоконтрол.

- Първата стъпка за развиване и повишаване на самоконтрола е неговото осъзнаване. Значимостта, важността, която му предаваме, влиянието му и начина, по който го свързваме с живота си.

- Когато вземем решение, поемем отговорност за него или обещаем и споделим пред близките си за това, засягаме нашата самооценка. Така например човек, който реши да води здравословен начин на живот, да тренира и премине към хранителен режим и сподели желанията си пред други хора, ще се старае повече, ще бъде стриктен, изпълнителен и постоянен. Заявеното решение се приема като ангажимент, дълг, сила, с която човек би могъл да се справи. Страхът от неуспех, от това, как изглеждаме в очите на другите, ако се откажем, би ни накарал да положим повече усилия и да осъществим целите си.

- Повишаваме самоконтрола си и когато концентрираме вниманието и мислите си към бъдещето, планираме и насочваме поглед към перспективите, шансовете, възможностите, които то ни носи. Представата, визуализацията на бъдещето, на желаните от нас неща, мечтите са изключително силен метод за реализиране на планове и постижения. Пълна ефективност особено ще има, ако човек успее да си представи по възможно най–привлекателния, позитивен начин своя успех, развитие, самоусъвършенстване или промяната, която иска да постигне.

- Също така е от значение кога и как планираме и правим график за своите задачи и цели. Най-ползотворно ще е когато това се случи още сутринта. Важно е и решенията, целите да бъдат ясни и постижими. Положително влияние ще има и поставянето на краен срок или дата за приключване на сложна задача или поетия ангажимент. Правилното разпределение на времето, с което разполагаме, също намира своето място. Добре ще е, ако се определят най-важните задачи, за да не останат недовършени.

- Личното възнаграждение, наградата, поощрението, което човек може да си даде, е стимул за положените успехи и усилия. В моменти на успешно свършената работа всеки от нас би се почувствал по-добре, ако се възнагради и си достави удоволствие с нещо приятно и любимо за него.

- Когато изкушенията са недостъпни за нас, бихме могли да се справим по-лесно и да ги пренебрегнем, но когато са в близост, виждаме ги и имаме достъп до тях. Желанието се засилва, а волята намалява.

- Лошото настроение, негативните преживявания и стреса са фактор за връщане към вредните навици. Не веднъж търсим утеха в ядене, пиене, пушене, пазаруване и куп други заместители, като се надяваме да се почувстваме по-добре. Напрежението, динамиката, забраните, усилията, упоритостта, самодисциплината, несъмнено изчерпват ресурсите на самоконтрола. В подобни моменти човек се чувства уязвим и всяко изкушение, до което има достъп става все по-съблазнително. Всеки би могъл да си даде време, да премисли причината, поради която прибягва до подобни заместители и да потърси в себе си нови, здравословни методи за справяне.

- Самоконтролът се засилва и от съчувствието, съпричастността, утехата, обичта към себе. Това се отнася за моментите, в които се обвиняваме за грешките, провалите и пропуснатите възможности за въздържане. Изпитваме гняв за това, че не можем да издържим на лишенията, за отдаването на пороците и слабостите си. Заблуждаваме се, че ако се отнесем жестоко към себе си, ако се самонакажем, няма да ги повторим отново.

- Не бихме могли да пропуснем спорта и физическите упражнения, които са изключително важни за засилването на самоконтрола. Физическата активност повишава дисциплината, енергията, самочувствието и носи чувство за постоянство и успех.

Вреди ли прекалено високият самоконтрол?

Нужно ли е, и можем ли да контролираме всичко? Разбира се, че отговорът е не. Попадаме в ситуации, които е невъзможно да контролираме, преживяваме емоции, чувства и реагираме с дадено поведение. Свръхконтролиращите хора много често са твърде тревожни, бдителни, неспокойни, не си позволяват релаксация, отпускане и се лишават от човешките нужди и потребности. Балансът е в основата на здравословния и щастлив живот. Важно е да осъзнаем ценността на самоконтрола си и да го прилагаме разумно.

Умението, способността да контролираш мислите, емоциите, чувствата и действията си не е никак лесно. Често се чувстваме тревожни, объркани, афектирани от неуспешно свършените или отложени задачи. Конфронтирани от ситуации, се опитваме да спазваме принципите си и да запазим самообладание в даден момент. Борим се със себе си, поставени пред поредното предизвикателство. Притежаваме силата на самоконтрола, но как ще я интерпретираме, възприемем, осъзнаем и приемем зависи единствено от нас.










 
 
 

Comments


  • Facebook

©2021 by Татяна Войводова. 

bottom of page