Какво се корени в конфликтните взаимоотношения?
Едва ли някой човек би изпитал удоволствие от конфликти, спорове, кавги и напрежение. Но те са неизбежна част от нашия живот. Междуличностните конфликти могат да се проявяват навсякъде - на работното място, в училище, между приятел, партньор, на улицата, в магазина. Но тези, които най-често засягат нашите чувства, са в семейството. Семейните конфликти не винаги са причина за тревожност. Особено ако се случват рядко и партньорите са в състояние да ги разрешат. Често конфликтите възникват поради различните интереси, очаквания, убеждения, възгледи, нагласи, нужди, възпитание, личностни особености. Те могат да бъдат провокирани и от негативни емоции, комплекси, неувереност в себе си, ниска самооценка и други фактори. В семейната среда те могат да бъдат породени от изключително много причини, които чрез намесата на психолог биха могли да бъдат разрешени.
Кога ви е необходима моята помощ?
- Когато ви липсва вниманието на партньора; усещате неговото неуважение и незачитане; чувствате се неразбрани; липсва ви романтика; тъгувате по минали преживявания; имате сексуална несъвместимост.
- При различия, свързани с мирогледа, ежедневните навици, житейски опит и правила, налагани от миналото.
- Поради финансови затруднения; загуби; неуредици; битови спорове; кавги по повод роднини.
- Нуждаете се от любов, грижа, доверие, споделяне, интимност, емоционална близост.
- Смятате, че партньорът ви се е фиксирал върху себе си и задоволява единствено своите желания или имате различия в желанията за развлечения, хобита, забавления.
- Като двойка сте променили начина си на живот поради раждане на дете, преместване, заболяване или други причини.
- Липсва ви подкрепа, помощ в семейните задължения, домакинството, отглеждането на деца, грижи за родителите.
- Имате различни модели и методи за възпитаването на децата.
- Често влизате в спор с родителите си; чувствате, че не зачитат вашето мнение; смятат ви все още за недостатъчно зрял; неразбран сте; липсва ви идентичност и автономност; страхувате се да изразите себе си.
-Усещате, че не намирате път към детето си; изпитвате несигурност във възпитанието, грижите, в себе си; колебаете се как да подходите в трудната за него възраст;
Освен, че скандалите, споровете, разправиите нарушават хармонията между двойките, те имат изключително негативно влияние и върху децата. Често родителите смятат, че детето нищо не разбира, но независимо от възрастта си, то преживява изключително тежко подобни ситуации.
Как конфликтът в семейството се отразява на децата?
Често това напрежение в семейството е предпоставка за тревожност, обърканост и несигурност в детето. След системни, продължителни конфликти е възможно да се провокира тревожно разстройство, което да остане дори и до зрялата му възраст. Неразбирателството, разногласието между мама и тати, би могло да доведе до агресивно, импулсивно или депресивно състояние, отчуждение, страх. Несъмнено това ще повлияе и на отношенията с другите деца, както и на поведението в социалната среда. Детето копира родителския модел, което води до същите действия – конфликти, кавги, агресия спрямо другите. Неведнъж засегнатият родител излива своя гняв върху детето, наказва го, заплашва, забранява любими за него неща, без да уточни причината за това. В такива моменти детето преживява различни чувства и емоции – вина, срам, гняв, агресия, което води до неадекватно поведение, а понякога дори и до бягство от дома.
След дълги, напрегнати конфликтни ситуации много семейства поддържат изолиран начин на живот, партньорите се отдалечават един от друг, отношенията охладняват. Живеят в нездравословна, враждебна среда. Не споделят емоциите, чувствата си, не разрешават проблема, което често води до по-силно, гневно избухване и влошаване на отношенията. Неведнъж хората, потърсили помощ от мен, смятат, че това е краят, раздяла, развод.
Моята помощ в тези ситуации се изразява в:
- изслушване на партньорите, и разкриване на причините за техните конфликти;
- изграждане на нови здравословни за двамата стратегии за разрешаване на конфликта
- положителна промяна в отношенията;
- приемане на партньора с неговите положителни и отрицателни качества - достигане на баланс и хармония в семейната среда.

Comments