„Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най - същественото е невидимо за очите.“
Антоан дьо Сент-Екзюпери
Емоция в превод от Латински език означава “движа се„. В Оксфордския речник тя се свързва с преживяване на тревога,вълнение, страст, чувство или възбудено състояние на ума. В психологията емоцията се разглежда като чувство, обвързано, засягащо мислите, биологичните, психологическите състояния и поведението. Емоциите касаят нашите възприятия, потребности и мотиви, разкриват вътрешния ни свят, същността ни, отразяват нашия живот. Емоцията е една от най-важните характеристики на човек, проявява се в дейността му и е изключително важна за неговото развитие.
Ако се опитаме да опишем емоциите, които присъстват в живота ни всекидневно с цветове, със сигурност ще има уникални нюанси – тъмни, светли, цветни, пъстри, преливащи - точно какъвто е човешкият живот. Да си представим, че ни предстои вълнуващо събитие, дългоочаквано пътуване или забавна среща с важен за нас човек. В подобни случаи най-вероятно още събуждайки се бихме изпитали радост, еуфория, бодрост. Излизаме от вкъщи и попадаме в ситуация, в която може да изпитаме срам, гняв, страх или просто да се почувстваме изненадани. Примерите могат да бъдат хиляди, но ако се замислим, кои са първичните, естествени емоции, които присъстват в ежедневието ни и които преживяваме най-често?
Някои теоретици определят гнева, тъгата, радостта и страха като основни, базови емоции. Други прибавят към тях: изненада, любов, отвращение и срам. Изследванията показват, че всяка емоция подготвя човешкото тяло за определен тип реакция.
Какво разкриват тези емоции и каква е реакцията на тялото ни?
Гняв - вражда, яд, възмущение, ярост, критика, ненавист, раздразнение, обида, неприязън, отчаяние, усещане за емоционална болка. Крайно състояние – омраза, насилие. Често при гняв усещаме ускорен пулс, ръцете се оросяват силно, което дава възможност за нанасяне на по-силни удари и защита. Силният адреналин, който нахлува, създава енергия, импулс, подтикващ към решителни действия и поведение.
Тъга - отегчение, самота, мъка, самосъжаление, отчаяние, умора, потиснатост, скръб, чувство за отхвърляне, меланхолия, траур. Патологични случаи – депресия. В много случаи липсата на енергия, желанието за живот, за нещата, които носят удоволствие, се дължи именно на тъгата. Нейната важна роля е да ни помогне, да ни даде възможност да се адаптираме към загубата на близък човек, към разочарованието, към безнадеждността. Тези преживявания водят до осъзнаване на последствията, за настоящето, бъдещето, за да се подготвим и настроим за новото начало.
Страх - безпомощност, тревожност, нервност, несигурност, притеснение, предпазливост, угриженост, раздразнителност, недоверчивост. Патологични случаи- паника и фобия. При изпитване на страх кръвта оросява скелетните мускули, особено в краката, което допринася за по-бързо бягство. Възможно е усещане на парализиране на тялото, което има за цел намирането на решение. В подобни моменти човек търси своите стратегии за справяне, концентрира вниманието си, преценя опасността и реагира. Би могъл да се скрие, да избяга или да се отбрани.
Любов - доверие, отдаване, привличане, очарование, приемане, свързаност, симпатия, приятелски чувства, обожание, грижа, специално отношение, привързаност. Приятните, топли чувства водят до отпускане, реакцията на нашето тяло дава усещането за спокойствие, хармония и удовлетвореност. Приемането на позитивните емоции от любовта несъмнено води до щастие. От своя страна щастието повишава енергията, ангажиране, постижение, благополучие, намиране на смисъл в живота.
Отвращение - ненавист, презрение, подигравка, отблъскване, отхвърляне. Отвращението можем да свържем като реакция на тялото ни при мисълта за храна, която не харесваме. Самата миризма или видът й ни отблъсква. Ние реагираме с повдигане на горната устна, сбръчкваме нос и често се обръщаме на другата страна.
Радост- вълнение, наслада, блаженство, надежда, щастие, бодрост, удоволствие, гордост, тръпка, екстаз, еуфория. Тази положителна емоция се свързва с приповдигнато настроение от очакването на дадено събитие, предизвикващо смях, забавление, веселие.
Срам – разкаяние, вина, унижение, угризение, притеснение, огорчение, мъка, съжаление. Появява се често от извършена постъпка, ниска самооценка, притеснителност в определени моменти, личностни характеристики. Предизвиква чувство на беззащитност, желание да се скрием, да избягаме, зачервяване, затруднено мислене и невъзможна комуникация.
Изненада – смайване, шок, учудване, удивление. Изненадата може да бъде положителна или отрицателна. Това е неочаквано преживяване и се изразява най-вече в преповдигане, извиване на веждите, широко отворени клепачи и увиснала челюст.
Към този букет от емоции не можем да пропуснем настроението, през което преминаваме ежечасно. Това е трайно и продължително състояние, на което се базират нашите чувства. Зависи от темперамента, изразява самочувствието, тонуса и оказва силно влияние върху поведението ни.
Емоциите касаят всяко действие в живота на човек и се проявяват в семейството, социалната среда, на работното място, в училище, на улицата. Основните източници са качеството на междуличностното общуване, преживяванията, впечатленията, жизнения път на личността, професионалната активност, семейството, ценностната система, характера. Едно от най-важните умения, които е добре да развием, са емоционалните особености. Това са способностите ни да изпитваме емоции, да ги изразяваме и споделяме. Изразяването на чувствата и емоциите ни са ключов фактор за общуването, сближаването и изграждането на стабилни връзки със значимите за нас хора. Проучвания показват три важни елемента при трудното изразяване на емоции и чувства: неприемането и отричането на собствените чувства и чувствата на другите; ограниченото им осъзнаване, нежеланието за общуване. Съществуват медицински доказателства, че както преживяването на негативни емоции, така и тяхното неизразяване води до спад в имунната система, увеличава риска от болести като гастрит, астма, артрит, сърдечно -съдови заболявания и др.
Не би било възможно да получим емоционална подкрепа, утеха, съчувствие, емпатия в моменти, в които се нуждаем, ако не изразим и споделим своите емоции и чувства.
Т.Войводова

Comments